Туристичні атракції Херсонщини

1. Курган «Огуз», Нижньосірогозький район

Курган «Огуз» — пам’ятка археології, який є надмогильною земляною спорудою, де знаходяться поховання людей приблизно IV-III ст. до н.е. Курган відноситься до так званих «царських» скіфських курганів.

До розкопок був найбільшим курганом України, а можливо ї всієї Європи. Його висота понад – 20 метрів, діаметр – за 300 метрів. Археологічними дослідженнями Огуз датується серединою четвертого віку до нашої ери. То була епоха царя Атея – час найвищого розквіту Скіфської держави. Як і належить царському кургану, Огуз був вщент наповнений коштовностями.

Більш детальна інформація

2. Пам’ятник «С.Б. Фальц-Фейн», Каланчацький район

Пам’ятник зведений в с.Хорли Каланчацького району на честь представниці відомого на Півдні України роду землевласників-меценатів Софії Фальц-Фейн.

Фальц-Фейни – одна з найзаможніших і найвпливовіших родин Херсонщини початку XX ст. їх поправу називали королями Таврійських степів, королями вівчарства. Вони підняли на найвищий рівень не лише розведення овець-мериносів і коней, землеробство і хліботоргівлю, але й залишили нащадкам всесвітньо відомий заповідник Асканія-Нова, багатющу наукову і культурну спадщину.

Більш детальна інформація

3. Азово–Сиваський  національний  природний  парк/острів Бірючий, Генічеський район

Указом Президента України від 25 лютого 1993 року № 62 створено Азово-Сиваський національний природний парк з метою збереження генофонду рослинного і тваринного світу, унікальних природних комплексів північного Приазов’я. Загальна площа парку становить 52154,0 га, з них 8469,0 га суходолу і 43685,0 га акваторії Азовського моря, оз. Сиваш та Утлюцького лиману.

Парк є місцем концентрації багатьох птахів, яких приваблюють м’якість клімату, багаті кормові угіддя та добре захищені ділянки для гніздування. У межах парку нараховується більше 5 тисяч видів тварин, а також охороняються чимало видів тварин, занесених до Червоної книги України: тушканчик великий, тхір степовий, дельфін-азовка та ін.

В 1995 р. постановою Кабінету Міністрів України № 935 серед 22 водно-болотних угідь міжнародного значення було затверджено і водно-болотне угіддя «Центральний Сиваш», площею 80000 гектарів. Він є унікальним і єдиним у своєму роді явищем природи Європи. Ця затока є особливо цінним угіддям для водно-болотних птахів взимку; в сезонних скупченнях впродовж року зустрічається більше 1 млн. особин птахів.

Рекреаційною зоною Азово-Сиваського національного природного парку є острів Бірючий.

Більш детальна інформація

4. Чорноморський біосферний заповідник, Голопристанський район

Чорноморський біосферний заповідник — це цілий комплекс заповідних територій, який, крім біосферного резервата, включає заказник, природний парк та комплекс ботанічних територій різного рівня. Фауна заповідника нараховує близько 3500 видів. Хребетні тварини представлені 462 видами, з яких найбільш різноманітних птахи – їх відмічено 309 видів. Загалом на території заповідника гніздяться 110 видів птахів, мешкають 29 видів тварин, занесених до Європейського червоного списку, та 124 види, занесених до Червоної книги України.

У місті Гола Пристань знаходиться музей природи Чорноморського заповідника, його художньо виконані діорами та натурні експонати відображають багатство природи заповідника і, насамперед, його тваринного світу.

Більш детальна інформація

5. Джарилгацький національний природний парк/острів Джарилгач, Скадовський район

Джарилгач (у перекладі з тюркської «обпалені дерева») – найбільший острів в Україні, який приваблює відпочиваючих та туристів широким піщаним берегом, цілющою водою з вмістом йоду, брому, лікувальними грязями, сприятливим кліматом, незайманою природою та дивовижним кліматом.

Острів Джарилгач знаходиться за 8 км від м.Скадовськ, його площа — 5605 га, довжина — 42 км, найбільша ширина — 4 км. Зі східного боку острову височіє Джарилгацький маяк, який було споруджено у 1900 році за проектом Олександра Гюстава Ейфеля. Загальна його висота — 24,4 м. На території острову знаходяться чисельні сольові озера, збереглася унікальна флора і фауна, більшість видів занесені до Червоної книги.

Більш детальна інформація

6. Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім.Ф.Е.Фальц-Фейна, Чаплинський район

Найстаріший степовий резерват світу, одне з 7 природних чудес України, що входить до «100 великих заповідників і парків світу».

Заповідник заснований Фрідріхом Фальц-Фейном в 1898 році, його площа становить 33 307,6 га, з них 11 054 га — «абсолютно заповідна» степова зона – найбільша в Європі територія охоронного степу. Тут ростуть понад 400 видів унікальних рослин, мешкає більше 1000 видів тварин, тільки тут збереглися ділянки унікального сріблястого ковиля.

В біосферному заповіднику «Асканія-Нова» розташований один з найбільших на півдні України штучно вирощених лісів, старий ботанічний сад, акліматизаційний зоологічний парк, орнітопарк.

Більш детальна інформація

7. Олешківський національний природний парк/Олешківська пустеля, Цюрупинський район

Олешківські піски – єдина в Європі природна пустеля, що межує з найбільшими в світі штучними лісами. Загальна площа пісків складає 2100 кв. км, з них 1000 кв. км покрита лісами.

Олешківські піски являють собою безкрайні бархани, які виникають в результаті дії вітру. Місцеві називають ці бархани «кучугурами».  Деякі з них досягають величезних розмірів — понад 20 метрів заввишки і більше 40 — в діаметрі. З 2010 року Олешківські піски отримали статус національного природного парку.

Більш детальна інформація

 

8. Коса Арабатська Стрілка, Генічеський район

Арабатська стрілка –  піщана коса довжиною понад сто кілометрів і шириною від 250 метрів до 7 кілометрів, складається переважно з черепашкового матеріалу і відділяє затоку Сиваш від Азовського моря.

Коса Арабатська Стрілка – ідеальне місце для відпочинку та оздоровлення: теплі води Азовського моря, цілющі затоки озера Сиваш, м’який клімат, насичене іонами брому і йоду повітря, розвинена інфраструктура закладів відпочинку та оздоровлення, унікальні природні ресурси.

На Арабатській стрілці функціонує бальнеологічна лікарня, знаходяться термальні джерела, будується один із найбільш амбітних інвестиційних проектів національного значення — Міжнародний мультифункціональний реабілітаційний комплекс «ІнтерМедікалЕкоСіті» для лікування хронічних захворювань нервової системи, реалізується інвестиційний проект «Сафарі – парк» для ознайомлення туристів та відпочиваючих із життям рідких екзотичних та диких тварин з різних куточків світу в умовах природного середовища.

Більш детальна інформація

9. Свято-Григорівський Бізюків чоловічий монастир, Бериславський район

Свято-Григорівський Бізюків чоловічий монастир є найбільшою святинею Херсонщини та заснований в 1782 році. На початку XX століття увійшов у п’ятірку найбагатших монастирів Російської імперії. До наших днів збереглися печерні келії (XVIII століття), стіни з вежами (1817 рік), брама (1898 рік), зимовий Покровський собор (поч. XX століття), трапезна (поч. XX століть архієрейські палати (поч. XX століття) Спаська (нині Покровська) церква (поч. XX століття), фонтани, ряд господарських будівель.

Більш детальна інформація

 

 

10. Станіслав-Аджигольські маяки, Голопристанський район

Дальній та   Ближній Станіслав-Аджигольські маяки — це ажурні металеві вежі гіперболоїдної конструкції були зведені на штучних островах у  1908–1911 рр. за проектом відомого російського інженера В.Г. Шухова на замовлення морського відомства. Висота Ближнього (Переднього) – 34 м. Він розташований поблизу острова Вербка проти села Станіслав.

Висота Дальнього (Заднього) маяка сягає аж 76 м! Це найвищий маяк Херсонщини. Він знаходиться поблизу села Рибальчого, у південно-східному куті Дніпровського лиману.

Більш детальна інформація

 

11. Кам’янська Січ, Бериславський район

Кам’янська Січ — місце невмирущої слави Запорізького козацтва, яка проіснувала до 1734 року, є філією Національного заповідника «Хортиця». Кам’янська Січ єдина, в якій у 21 столітті збереглися 3 основні складові: кіш (курені, скарбниця, головна площа), передмістя (виробничі майстерні, житлові будинки, козацькі кабаки), козацьке кладовище (з унікальним курганом і могилою кошового отамана Костя Гордієнка).

Більш детальна інформація

 

12. Олешківська Січ,  Цюрупинський район

Олешківська Січ — територіально-військова організація запорозьких козаків України у пониззі на лівому березі Дніпра на території володінь Кримського ханства. Землі під Січ були надані ханом Девлет-Гіреєм ІІ на прохання кошового отамана Костя Гордієнка.

На сьогодні площа Січі збереглася і становить близько 0,5 га. Під час археологічних досліджень знайдені залишки наземних і напівназемних споруд, оборонного рову і печей. На території споруджений Пам’ятний знак Олешківської Січі.

Більш детальна інформація

 

13. Набережна м.Гола Пристань, м.Гола Пристань

Знайомство з м. Голою Пристанню починається з більш ніж кілометрової набережної, що простяглася сьогодні вздовж одного з рукавів Дніпра — Конки.  Саме з цього місця починалася й історія заснування міста.

З 2001 року розпочалася поетапна реконструкція набережної. За зразок було взято Євпаторійську набережну та «адаптовано» під місцевий рельєф та особливості. Поступово зводилися арки зі сходами до річки, зросла альтанка з написом «Вас вітає м. Гола Пристань», оригінальні скульптурні композиції.

Найбільшою популярністю у туристів та відпочиваючих користується скульптура «Українська жаба».

На сьогодні набережна — це відпочинкова зона, центр усіх культурно-мистецьких заходів, фестивалів, всього, що відбувається в місті.

Більш детальна інформація

14. Виноробне господарство та садиба Князя П.М.Трубецького, Бериславський район

Виноробне господарство Князя П.М.Трубецького — єдине з часів Російської імперії шато.  Історія підприємства налічує 122 роки, і почалася з посадки перших сортових лоз винограду Князем Трубецьким.

Садиба князя Петра Миколайовича Трубецького споруджена на межі ХІХ-ХХ ст. у стилі французького ренесансу, знаходиться в селі Козацьке.

Головною дорогою до садиби був Дніпро, тому парадний фасад та центральні ворота були направлені до річки. На території садиби знаходився великий кінний завод та численні виноградники закладені в 1896р. за порадою князя Лева Сергійовича Голіцина.

 До наших днів збереглися залишки палацу, огорожа, господарські будівлі, льохи, місток, склад та флігель в стилі псевдоготики. В селі Веселе збереглася середньовічна башта та головний корпус винзаводу П.М.Трубецького (1908 р.).

Більш детальна інформація

15. «Лемурійське озеро» затоки Сиваш, Чаплинський район

Впроваджуються інноваційні умови й створюється сучасна інфраструктура для розвитку сільського зеленого туризму з використанням цілющих лікувальних грязей Лемурійського джерела затоки Сиваш, внаслідок чого виникла ідея створення проекту Народного курорту на Лемурійському озері. Основна мета проекту – гармонійне поєднання відпочинку, рекреації, туризму, не завантажуючи ці унікальні природні території настройками й зберігаючи сутність цього неповторного краю.

Лікувальна грязь із озера пройшла клінічні випробування, сертифікована і допущена для використання в якості лікувального та косметичного продукту. Грязі можна застосовувати у санаторних, амбулаторних і домашніх умовах для ефективного лікування хворих різних категорій.

Місцеві жителі с.Григорівка Чаплинського району забезпечують гостям проживання і харчування. Село Григорівка знаходиться недалеко (5 км) від родовища в якому вже працює комплекс об’єктів сільського зеленого туризму.

Більш детальна інформація

ТОВ «Вігов»

16. «Цілющий гейзер», Голопристанський район

В Голопристанскому районі в 800 м. від Тендрівського лиману знаходиться унікальне за своїми природними і лікувальними властивостями — гаряче джерело «Цілющий гейзер».

На джерелі споруджені три купальні – дві з гарячою водою, одна з лікувальною гряззю. Температура води складає до 70 градусів. Йодо-бромисте джерело має цілющий вплив на опорно-руховий апарат, щитовидну залозу, нервову систему і дихальні шляхи.

Більш детальна інформація

17. Херсонський обласний краєзнавчий музей, м.Херсон

Музей заснований у 1890 році відомим українським громадським діячем, археологом і краєзнавцем  В.І.Гошкевичем. У фондах музею зберігається понад 170 тис. музейних предметів, серед яких одне з найкращих в Україні археологічних зібрань, в якому вік найстаріших знахідок — більше 17 тис. років; цікава колекція монет античних міст Північного Причорномор’я; великий комплекс зразків холодної і вогнепальної зброї ХVІ – ХХ ст.; колекція мисливських рушниць ХVІІІ – ХІХ ст., що приваблює витонченістю форм і високим мистецтвом майстрів-зброярів; чудові зібрання порцеляни, антикварних меблів.

Більш детальна інформація

 

18. Єкатерининський собор, м.Херсон

Свято-Єкатерининський собор став першим кам’яним храмом міста, його духовним, культурним й історичним центром. В Північному Причорномор’ї важко відшукати храм, який би мав таку ж багату і славну долю, оповиту численними легендами і таємницями. На території Собору похований засновник міста Херсон — легендарний князь Григорій Потьомкін-Таврійський.

Більш детальна інформація

 

19. Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара, м.Херсон

Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара — один з найкрупніших інформаційних та культурних центрів південного регіону України. Щорічно послугами книгозбірні користуються до 40 тис. мешканців міста й області.

До послуг читачів — фонд обсягом майже 1 млн. документів, в якому представлено видання 45 мовами світу. Книгосховище бібліотеки розраховане на зберігання 1 млн. 200 тис. томів.

Більш детальна інформація

 

20. Пам’ятник «Г.О. Потьомкіну», м.Херсон

Потьомкін Григорій Олександрович (1739-1791 рр.) – російський державний і військовий діяч, дипломат, генерал-фельдмаршал.

Г.О.Потьомкін сприяв розвитку причорноморського краю. Відповідно до указу Катерини ІІ на ім’я Г.О.Потьомкіна 18 червня 1778 р. засновано м.Херсон.

У 1791 р. вийшов указ Катерини ІІ спорудити у Херсоні пам’ятник князю Потьомкіну-Таврийському. Однак він був встановлений пізніше, у 1836 р. в центрі міста на Потьомкінському бульварі на відзнаку 45-річчя поховання Потьомкіна у Катеринінському соборі. 27 квітня 1921 р. скульптуру князя Потьомкіна було демонтовано і передано до міського краєзнавчого музею, звідки вона зникла у 1944 р. На її місце на постаменті у 1922 р. був поставлений бюст, а у 1958 р. – фігура (на повний зріст) К.Маркса, на честь якого були перейменовані сквер та бульвар. У 2003 р. пам’ятник Потьомкіну було відновлено.

Більш детальна інформація

 

21.  Херсонська фортеця, м.Херсон

Очаківська та Московська брами Херсонської фортеці є одними з найстаріших споруд міста, що збереглися до наших днів. Брами збудовані в 1783 р. та названі за напрямками доріг, що вели з Херсонської фортеці на Очаків і на Москву чи Петербург.

Очаківська брама розташована у західній частині фортеці, навпроти Катериненського собору, з’єднувала фортецю з Грецьким форштадтом та мала підйомний міст. Московська брама розташована в північно-східній частині фортеці (нині парку Ленінського комсомолу).

Очаківська та Московська брами Херсонської фортеці є пам’яткою архітектури національного значення.

Більш детальна інформація

 

22. Каховський історичний музей, м.Каховка

Каховський історичний музей – найстаріший провінційний музей області. Він відчинив свої двері далекого 1940-го року як музей історії Каховського плацдарму. Зараз – це філія Херсонського обласного краєзнавчого музею.

Експозиція музею розкриває яскраву історію Каховського району від давніх часів до 1917 р. Особлива увага приділяється розповіді про відомих каховчан. Чудовий етнографічний матеріал знайомить  з побутом та населенням краю. Музей налічує понад 15 тис. одиниць збереження.

Більш детальна інформація

 

23. Скадовський історико-краєзнавчий музей, м.Скадовськ

Скадовський районний історико-краєзнавчий музей розташований в єдиному у місті будинку дореволюційної побудови, який називається «Будинком з колонами». Цей двоповерховий будиночок з античними колонами був побудований у 1910-х роках.

Всі експонати музею розташовані в 6 величезних залах, що розповідають про різні часи історії розвитку міста, вони освітлюють його національні, етнографічні традиції. До них можна віднести експозиції «історія Великої Вітчизняної війни», «козацтво» і «економічний розвиток краю». Найбільший інтерес викликає колекція, яка була зібрана з особистих речей сім’ї Сергія Скадовського – головного засновника міста. Тут представлені його грамоти, речі, подаровані дворянинові Таврійської губернії різними людьми, організаціями.

Окрім експонатів, що відносяться до життя Скадовського у історико-краєзнавчому музеї є художня галерея і зал, присвячений фауні і флорі краю, де в літній час проводяться виставки з приватних колекцій і фондів інших музеїв.

Більш детальна інформація

24. Скадовський дельфінарій «Акварель», м.Скадовськ

У 2012 році розпочав роботу дельфінарій «Акварель» в м. Скадовську, інвестиції в будівництво якого  склали понад 5,3 млн. грн. А вже у 2013 році на базі дельфінарію відкрито перший в південній Україні центр реабілітації та відпочинку, який спеціалізується на лікуванні та реабілітації дітей хворих на розлади нервової системи.

До послуг дельфінарію входить екскурсія по експозиції екзотичних риб і морських мешканців, розважальна програма з дельфінами, шоу морських котиків, послуги терапевтичного центру, розважальне містечко з атракціонами.

Більш детальна інформація

 

25. Санаторій «Гопри», м.Гола Пристань

Історія туристично-курортної галузі області відраховує свій початок з невеличкої грязелікувальні, відкритої Херсонським повітовим земством на озері Соляне в містечку Гола Пристань у червні 1889 року – нині широковідомого санаторію «Гопри». Санаторій «Гопри» відомий своїми сульфідно-муловими грязями та хлоридно-натрієвою ропою.

Більш детальна інформація

 

26. «Зелені Хутори Таврії», Голопристанський район

Історичний музей під відкритим небом, що розташований на території лісостепової зони Херсонщини та Дніпровських плавнів на місці старовинних хуторів, які існували тут ще до початку 20-го століття. Тут відроджуються українські народні  традиції та забуті ремесла. Комплекс поєднує культурно-просвітницьку, екологічну та розважально-ігрову складові на базі синтезу історії краю, екології і сучасного мистецтва.

Більш детальна інформація

 

27. Комплекс рибалки та відпочинку «Дельта Дніпра», Білозерський район

Комплекс розташований у самому пониззі річки Дніпро, яке є ідеальним для риболовлі.

Відпочинок в комплексі «Дельта Дніпра» — це не тільки відмінна риболовля, але й нові пригоди, подорожі по величній річці, мальовнича природа, чисте повітря та багато іншого.

На базі комплексу «Дельта Дніпра» проводяться різноманітні спортивні заходи. В 2012 році на базі комплексу відбувся Чемпіонат світу з ловлі хижої риби спінінгом з човна.

Більш детальна інформація

 

28. Гребля першої на півдні України гідроелектростанції, Великоолександрівський район

Будова і гребля Великоолександрівської ГЕС на річці Інгулець — одна із перших в Україні та є пам’ятником архітектури, який охороняється державою. ГЕС побудована в 1928 році за планом ГОЕРЛО.

Будівництво першої в Херсонській області невеликої гідроелектростанції почалося для потреб сільського господарства та переробної промисловості.

У воєнний час гідроелектростанція була пошкоджена двома вибухами: першим вибухом, перед окупацією німців у 1941 році, — радянським військами був підірваний гідровузол, але гребля залишалась неушкодженою; другий вибух здійснили німці при відступі, тоді була порушена і гребля. До 1950-х років Великоолександрівська ГЕС працювала лише як дизельна електростанція.

Коли була побудована Каховська ГЕС, то потреби у використанні Великоолександрівської ГЕС уже не було. Невелика електростанція своєю стійкістю та цілісністю нагадує дух незламного українського народу.

Більш детальна інформація

29. Яхт-клуб «Maxim marine», м.Нова Каховка

Яхт-клуб «Maxim marine» має сучасну розвинену інфраструктуру: готель, ресторан, басейн, релакс-зона, тенісні корти, конференц-зал, сцена, прокат водної техніки та інші послуги.

Комплекс розташований в 70 км. від Чорного моря, на перетині основних водних магістралей південного регіону. Яхт-клуб має площу близько 25 000 квадратних метрів, займаючи близько 250 метрів берегової лінії. Це дозволяє прийняти одночасно до 100 судів.

Яхт-клуб проводить навчання яхтингу серед дорослих та дітей. Щороку на базі яхтинного комплексу проходять всеукраїнські та міжнародні змагання, турніри з тенісу, парусні регати тощо.

Більш детальна інформація

30. Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії», м.Херсон

«Мельпомена Таврії» — іскрометне сценічне свято, насичене справжніми витворами мистецтва. Кращі театри України та ближнього зарубіжжя чарують своїми талантами глядача.

Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» відкриває завісу перед усіма, хто небайдужий до театрального мистецтва, хто прагне сценічного дійства, яке щонайперше є концентрованим виявом життя.

      Більш детальна інформація

 

31. Парк м.Нова Каховка, м.Нова Каховка

В м.Нова Каховка розташований пам’ятник садово-паркового мистецтва — парк імені С.М. Фалдзінского. Парк створено в 1950-х роках при будівництві міста Нова Каховка.

На території парку знаходяться: міський парк відпочинку, літній театр з фонтанами, палац культури з головним фонтаном міста, танцмайданчик, рятувальна (човнова) станція, міська пристань, сквер і пам’ятник героям Громадянської війни і міський пляж. Алеї парку прикрашають рідкісні рослини і дерева, серед яких платан, японська софора, бананове дерево.

Також, комплекс відпочинку з дитячою площадкою «Казкова Диброва», де розташовано  більше 70 скульптур-персонажів з улюблених дитячих казок. Це місце проживання близько 150 тварин і птахів, привезених з різних куточків України.

У 2000 році до 50-річчя міста у парку було встановлено пам’ятник на честь С.Фалдзінского.

Більш детальна інформація