Ноїв ковчег в Херсонських степах: заповідник «Асканія-Нова»

0
1083

Стада американських бізонів, табуни диких коней Пржевальського, африканські зебри і індійські антилопи, водопої і соковите різнотрав’я. Вам напевно зараз випала картинка з екранізації «Мауглі», «Тарзана» або може навіть «Короля Лева».

А що, якщо я вам скажу, що це цей сюжет український і дії відбуваються в Херсонській глибинці. Довіритесь? Разом з журналом «Travel» ми ламаємо стереотипи і прямо зараз вирушаємо на справжнє українське фото-сафарі в найстаріший і найбільший в Європі степовий заповідник «Асканія-Нова».

Шлях до віддаленого і старовинного селища Асканія-Нова простягається крізь знамениті херсонські цілинні степи. Я рекомендую вам, ще не жаркий, але вже теплий і зелений кінець травня як кращий сезон для цієї подорожі. Місцеві поля рясніють квітами й хвилями ковили, не пошкодуйте часу, зупиніться і насолодіться цією картиною природи.

Заповідні луки Херсонщини в 1828 році Микола I за безцінь (точніше 8 копійок за 1 га) продав німецькому герцогу Фердинанду Фрідріху Ангальт-Кетгенскому, представнику німецької династії Асканієм. А пізніше її викупили німецькі дворяни Фальц-Фейни, власне їх спадкоємець Фрідріх і став засновником «Асканії». Ви зустрінете його кам’яну фігуру в центрі заповідника.

Такого розмаїття мирних тварин і птахів, як в «Асканії-Нова» немає більше ніде в Україні.

Зовні грізні і великі, але не хижі, Фальц-Фейн вирішив, що в Асканійському заповіднику будуть тільки миролюбні тварини. Більшу частину їх можна побачити в місцевому зоопарку. До слова сказати, він — особливий. Ось повірте, не такий як в столиці та в інших містах, тварини там живуть напів-вільно. Це ще один відомий принцип першого господаря.

«Вся завезена сюди живність повинна відчувати себе природно, нехай навіть в іншому кліматі», — говорив він.

Ви зрозумієте, в чому суть вже біля входу в звіринець. Можливо прямо біля воріт вас зустрінуть павичі або вже в процесі екскурсії пішки вони будуть вальяжно супроводжувати по заповіднику. Така вона, місцеву гостинність!

Асканійський зоологічний парк — один з найдобріших і найприємніших зоопарків країни. Я зовсім не любитель зоопарків, але впевнена, ви точно погодитеся зі мною, коли самі побуваєте в ньому. Адже тут дбайливо і навіть династійно спостерігають за повадками, вивчають тварин, а не тримають для втіхи туристів.

Найцікавіше і справді унікальне місце в «Асканії-Нова» — це знаменита дика резервація для тварин емігрантів. Європа, Індія, Африка, Австралія! Різні континенти, різні кліматичні зони, скажете? Так ось умови в цьому куточку України практично ідеально підійшли тваринам привезеним з усього світу і, о диво, вони живуть як добрі сусіди.

 Довгий час екскурсії туди були недоступні туристам через бюрократичність паперових процедур. Але, ура, тепер фото-сафарі знову живе. Не відмовте собі в цьому задоволенні, якщо вже приїхали.

Туристів в заповідний степ вивозять автомобілями заповідника, тварини їх не бояться, адже співробітники парку на них привозять їжу, рятують від морозу, посухи та при потребі доставляють ветеринарів.

Дика частина «Асканії» така ж, як і сотню років тому, коли сюди тільки почали завозити тварин з усього світу. Ви відразу зрозумієте, чому цей заповідник називають Ноєвим ковчегом.

Прямо зараз до вас, як до старих знайомих, за свіжим хлібом підходять дикі коні Пржевальського, — єдиний вид скакунів, не приручених людиною. Цей вид коней, штучно відновлений місцевими зоологами після нещадного винищення на батьківщині в Азії. Всього в кілометрі від них, біля водопою туляться благородні олені і козулі. Просуватися до них слід тихо, інакше ризикуєте побачити тільки блискучі копита.

Мені як журналісту, кілька разів довелося полоскотати нерви. І заради соковитих кадрів заїхати в центр стада бізонів. Ух, скажу я вам! Навіть у найсміливіших, поблизу цих велетнів підкошуються коліна.

Вагою дорослі особини близько тонни, здається, коли вони ступають, земля здригається. Спостерігати за ними без клітки — справжнє задоволення. Але за правилами заповідника, тут можна перебувати не більше однієї години. Щоб не заважати тваринам і не порушувати їх звичний денний ритм.

Повірте, після такої подорожі вам не захочеться їхати, принаймні не так швидко. І до речі, колишній господар, Фрідріх Фальц-Фейн завбачливо розбив між зоопарком і селищем розкішний дендропарк. Сьогодні він входить до п’ятірки кращих в Україні і абсолютно вільний для відвідування. Це зовсім інша Асканія, пишний оазис посеред голого степу. Тут можна сховатися в тіні від палючого сонця, і насолодитися денними спогадами.

Однозначно половини і навіть цілого дня в «Асканії» мало, тут варто затриматися хоча б на вихідні. І тримаю парі, вам напевно захочеться повернутися!

Джерело: Travel