Куди поїхати в Україні: заповідник «Асканія-Нова», природа якого тебе підкорить

0
813

Дендропарк, зоопарк, сафарі та інші розваги унікального біосферного заповідника «Асканія-Нова», де кожен знайде заняття до душі

Україна — унікальна країна, адже на її території є і гори Карпати на заході, і моря Чорне і Азовське на півдні, і хвойні ліси на півночі. Але це не все, чим славиться країна. Любителям унікальних локацій варто відвідати Херсонську область. Саме тут знаходиться українська пустеля — біосферний заповідник Асканія-Нова.

Історія заповідника Асканія-Нова

Біосферний заповідник Асканія-Нова отримав свою назву завдяки німецькому герцогу Фердинанду Фрідріху Ангальт-Кетгенскому, представнику династії Асканцев. У далекому 1828 році цар Микола I продав йому херсонські степи за ціною за 8 копійок за десятину.

Мета цього поселення полягає в тому, щоб воно служило зразком великого благоустроєного сільського господарства, з’єднаного з фабричною промисловістю, —
було написано в царському указі.

У 1856 році територія була продана а 1,5 млн золотих марок сімейства Фальц-Фейнів, великим землевласникам, засновникам порту Хорли, винного заводу в Пріображенке і консервний заводи в Одесі. Фальц-Фейни були досвідченими овцеводами, і незабаром після покупки змогли перетворити збиткове раніше господарство в багатющу маєток.

 Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн, старший син династії Фальц-Фейнів, відрізнявся любов’ю до природи, тваринам, володів знаннями в області природознавства. У 1898 році він всерйоз взявся за розвиток заповідних територій. Фальц-Фейн заборонив орати поля, почав засаджувати землі деревами і став витрачати щорічно по 20-40 тис. Рублів на придбання тварин для зоопарку. Незабаром кількість тварин в зоопарку Асканія-Нова досягло 2 тисяч. Серед них — близько 60 видів ссавців і більше 150 видів птахів. Завдяки Фальц-Фейна була врятована вимираюча кінь Пржевальського. У 1900 році Фрідріх Едуардович заснував на території родинного маєтку науковий інститут.

З тих пір біосферний заповідник Асканія-Нова активно розвивався.

Асканія-Нова сьогодні

У наш час біосферний заповідник Асканія-Нова належить Аграрної академії наук України та входить до списку «Семи природних чудес України». Він займає територію в 33 тисячі гектарів. У заповідник входить дендропарк, зоопарк, а третина території займає степ.

Одна з причин успішного процвітання біосферного заповідника «Асканія-Нова» — директор Віктор Семенович Гавриленко, вчений біолог, кандидат біологічних наук, фотограф і спеціаліст в області охоронного справи.

Дивно, але його впізнають багато тварин в заповіднику. Він з ними спілкується, вони знають його голос і з ентузіазмом на нього йдуть. На території біосферного заповідника «Асканія-Нова» знаходиться понад 1500 тисяч видів деревних і трав’янистих рослин, більше 250 видів птахів і близько 3 тисяч видів тварин: найбільша антилопа в Африці антилопа канна, коні Пржевальського з Монголії, тибетські яки, індійські антилопи нільгау, бізонів з Америки і олені з Уссурійського краю.

Завдяки зусиллям Віктора Семеновича зараз заповідник активно розвивається в сфері туризму, а також поставляє рослини, тварин і птахів в заповідники по всьому світу.

Що подивитися в заповіднику «Асканія-Нова»

Дендропарк

У минулому це була паркова зона, безпосередньо прилегла до дворянській садибі Фальц-Фейнів. Зараз територія дендропарку нараховує кілька квадратних кілометрів. По всій території дендропарку прокладені грунтові доріжки з покажчиками маршрутів, є струмки і озеро. Нерідко на території можна побачити білок, зайців та інших тварин.

Ціна квитка: дорослий — 80 грн., Дитячий — 50 грн.

Зоопарк

При вході в зоопарк тебе зустрінуть павичі. Вони не живуть в огорожах, а вільно гуляють по території. Також є качки, лебеді, журавлі, гуси, видри. Серед копитних можна побачити лань європейську, бізонів, сайгаків, коней Пржевальського, ослів, благородних і плямистих оленів, верблюдів, антилоп канна, зебр, гаялів. Рельєф території заповідника нагадує форму блюдця. Він розташований на Великому Чапельському поді, занесеному в міжнародний список Рамсарської конвенції про охорону водно-болотних угідь. Так, унікальний рельєф зоопарку і дендропарку періодично сам заповнюється теплими водами.


Ціна квитка: дорослий — 80 грн., Дитячий — 50 грн.

Сафарі

У любителів фотополювання і просто тих, хто хоче зануритися в природне середовище проживання диких тварин, є можливість відправитися на сафарі. Екскурсія на автомобілі по 2320 гектарах заповідника Асканія-Нова триває 2 години. За цей час у тебе буде можливість побачити зебр, антилоп, гаялів, Кафського буйволів, сайгаків, бізонів, оленів благородних та плямистих, куланів, коней, ватусі та інших. Ближче до осені тут збирається велика кількість перелітних птахів: різні види качок, багатотисячні зграї журавлів, сірих гусей, куликів. Деякі тварини не бояться людей і підходять досить близько. Можливо, тобі навіть вдасться погодувати зебру або коней Пржевальського.

 Ціна квитка: 150 грн.

«Гобелен-фест»

28 вересня в рамках проекту «Малі міста — великі враження» на території заповідника «Асканія-Нова» пройшов «Гобелен-фест».

Гобелен — одна з різновидів декоративно-прикладного мистецтва, стінний безворсовий килим із сюжетною або орнаментной композицією, витканий вручну перехресним переплетенням ниток. Гобелени виготовляють з кольорових шовкових або вовняних ниток окремими частинами, які потім зшивають між собою. Основним матеріалом є овеча шерсть.

В рамках фестивалю можна було оглянути на гобелени, спробувати самостійно виготовити гобелен, познайомитися з вівцями, з яких його роблять, а також взяти участь в художньо-кулінарному фестивалі «Таврія-Борщ», де гостей пригощали 19 видами борщів, приготованих за особливими рецептами громад Херсонщини.


На території заповідника діє єдиний в світі Інститут тваринництва степових районів ім. М. Ф. Іванова «Асканія-Нова» — Національний науковий селекційно-генетичний центр вівчарства. Тут займаються селекційним виведенням тварин, і в першу чергу овець. «Гобелен-фест» унікальний тим, що відроджує традиції вівчарства, які зародилися ще з часів перших поселень.

Джерело: tochka.net