Природно-лікувальні ресурси

Херсонська область характеризується унікальним для степової зони комплексом природних рекреаційних умов і ресурсів. Насамперед, це гідрогеологічні умови і орографічні особливості території (рівнинність, відсутність різких природних бар’єрів), які без обмежень дозволяють здійснювати рекреаційну діяльність, у т.ч. будівництво рекреаційних об’єктів, транспортних шляхів, прокладання туристичних та екскурсійних маршрутів. Але найбільший інтерес для розвитку туризму представляє узбережжя Чорного та Азовського морів, Дніпро та річки які входять до його басейну. Виходячи з того, що в Європі основні зони узбережжя, цікаві для туристів, давно освоєні, Херсонщина з її морським пляжем, протяжність якого сягає більше ніж 200 кілометрів, являє рекреаційний резерв європейського значення. Причому, це незначна частка морського узбережжя області, бо тут ще не враховані зони узбережжя, які не є в класичному розумінні пляжем, а також узбережжя Гнилого моря – Сивашу. За деякими даними, сиваські ропа та грязі можуть змагатися з ресурсами Мертвого моря. 

В курортній спеціалізації Херсонського регіону  прилеглим до морського узбережжя територіям надається провідна роль. Окремі його ділянки слід розглядати як природні об’єкти і комплекси із сприятливими кліматичними умовами, придатними для використання з метою лікування, медичної реабілітації і профілактики захворювань. З визначеними кліматичними параметрами можна визначити наступні напрямки кліматотерапевтичних процедур: аеротерапія, геліотерапія, таласотерапія.

З першочергових задач, пов’язаних з використанням морського узбережжя як курортно-рекреаційного ресурсу, є оцінка сучасного стану узбережжя, що включає загальний опис самого узбережжя (рельєф, озеленіння, ступінь розвитку курортно-рекреаційної інфраструктури), визначення геометричних параметрів пляжів, аналіз проб води і грунту, відібраного від 5 m до 10 m від берега (частина акваторії, що найбільш активно використовується для купання). На основі отриманих результатів можна виявити найбільш благополучні ділянки узбережжя, оцінити його санітарно-мікробіологічний і фізико-хімічний стан, придатність для рекреації.

В Херсонській області існують декілька родовищ лікувальних грязей, ропи і вод (озеро Солоне, Прокопівське, Червоне, йодно-бромні води на Арабатській Стрілці), які використовуються як лікувальні засоби санаторіями «Гопри», «Золота нива», «Арабатська стрілка», «Чайка». Так сульфідно-мулові лікувальні грязі озера Соляне (м. Гола Пристань)мають такий хімічний склад: сірководень, каротин, гормони, пеніціліноподібні, фолікуліноподібні та інші речовини. Запаси грязі складають 87 тис. м. куб. Хлоридно-натрієва ропа озера Соляне має хімічний склад: хлориди, карбонати, гідрокарбонати, залізо, сірка, калій, бром, йод, магній і т. і. Запаси ропи складають 21 тис. куб.м. на рік. Запаси грязі і ропи озера Соляне затверджені в ДКЗ України від 12.12.2003 року, протокол №793.

Лікувальні грязі та ропні ванни мають протизапальну, знеболюючу, десенсибілізуючу дії, прискорюють регенеративні процеси, поліпшують кровообіг, обмінні процеси в організмі, мають регулюючий вплив на стан центральної нервової системи, підвищують захисні функції.

Показання для медичного використання:

  захворювання кістково-м’язової системи: остеохондрози, деформуючий артроз, артрити, хвороба Бехтерева, подагра, наслідки переломів і травм кінцівок, хребта та інше;

  нервової системи: радикуліти, поліневрити, наслідки енцефаломієліту, враження окремих нервів і сплетінь, неврастенія та інше;

  гінекологічної сфери: хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів, спайна хвороба, безпліддя та інші;

  урологічні захворювання: простати, чоловіче безпліддя;

  шкірні захворювання: псоріаз, нейродерміт;

  периферійних судин: діабетичні ангіопатії, облітеруючий атеросклероз та інші.

Щорічно протягом сезону тільки в санаторії “Гопри” отримують лікування майже 1500 людей – стаціонарно та амбулаторно. При цілорічному функціонуванні цього закладу може бути оздоровлено до 3000 осіб за рік.За даними Каланчацької райдержадміністрації запаси лікувальної грязі в районі, які займають площу 45 га. з товщиною пласту 10-16 метрів, майже не розроблялися. Суттєве значення для розвитку курортного комплексу також мають унікальні соляні озера Азово-Чорноморського узбережжя, ропа озер поблизу о. Чонгар (Генічеський район) та с. Геройське (Голопристанський район), мінеральні та термальні води північно-західних районів області.

Пелоїдотерапія є загальновідомим і ефективним методом лікування багатьох захворювань. Досвід практичного застосування пелоїдів для лікування ряду захворювань ( в артрології, неврології, гінекології, дерматології, гастроентерології) переконливо свідчить про їх лікувальні властивості. Внаслідок природних умов, геологічного формування в межах території півдня Херсонської області сформувались велика кількість водойм, донні відклади та ропа яких представляють інтерес для курортології Це різні ділянки затоки Сиваш, оз. Салькове, оз. Генічеське, оз. Зябловське та ін., протоки, які з’єднують Сиваш з Азовським морем. Багата кількість озер знаходиться на Кінбурнському півострові — Топке, Кругле, Байдакове, затоки узбережжя Чорного моря — Джарилгацька, Каркінітська.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 11.12.1996 № 1499 «Про затвердження переліку водних об’єктів, що відносяться до категорії лікувальних» в Херсонській області це родовища лікувальних грязей оз. Гопри, оз. Салькове, оз. Кругле, оз. Прокоф’євське, оз. Солоне.

Озеро Гопри (Соляне) розташоване в південній частині м. Гола Пристань Херсонської області.Довжина озера складає 750,0 m, ширина — 600,0 m, глибина коливається від 0,4 m до 1,2 m, площа водного дзеркала — від 0,42 km2 до 0,64 km2. Озеро Гопри —замкнута водойма, живлення якої належить грунтовим водам і атмосферним опадам. На даний час пелоїди оз. Гопри  застосовуються ДП Санаторій «Гопри» ЗАТ Укрпрофздравниця у лікувальній практиці для зовнішнього застосування при захворюваннях опорно-рухового апарату, нервової системи, гінекологічних та урологічних, захворюваннях шкіри.

Озеро Салькове розташовано на Чонгарському перешийку, на південно-східній околиці ст. Салькове, в 14 km на північний захід від м. Генічеськ .  За своїм генезисом водоймище є відокремленою від моря лагуною і простягається вздовж берегової смуги в субмеридіональному напрямку.  Довжина озера складає 3,5 km, ширина до 1,5 km. Живлення озера здійснюється за рахунок атмосферних опадів і інфільтраційних морських вод. Географічне положення водоймища обумовлює майже постійний від’ємний баланс, внаслідок чого озеро періодично пересихає. За результатами проведених доклінічних досліджень та клінічних випробувань було надано Медичний (бальнеологічний) висновок на використання лікувальних грязей (пелоїдів) затоки Сиваш у лікувальній практиці при захворюваннях опорно-рухового апарату та гепатобіліарної системи. Галузь застосування грязей лікувальних (пелоїдів) — торгівельна мережа, аптечна мережа, лікувально-профілактичні заклади. Використовується як бальнеологічний засіб для зовнішнього застосування за призначенням лікаря згідно Інструкції щодо медичного застосування.

Озеро Солоне розташоване близько 5,4 km на північний захід від с. Раденське . Озеро представляє собою замкнуте водоймище загальною довжиною 520 m, ширина від 30 m до 85 m, глибина коливається від 0,9 m до 1,7 m. Площа дзеркала озера складає 24,6 тис. m3.

Озеро Прокоф’євське розташоване на узбережжі Чорного моря, біля с. Круглоозерка. Довжина озера до 1 km, глибина в центральній частині складає від 0,55 m до 0,64 m.

Озеро Генічеське розташоване на півострові Семенівський Кут Арабатської Стрілки, в 5 km на південий захід від північної околиці с. Щасливцеве, 10 km на південь від м. Генічеськ. Довжина озера — 4,1 km, максимальна ширина  — 3,5 km; глибина його змінюється від 0,1m до 0,4 m. За своїм походженням водоймище відноситься до лагунного підтипу.

Озеро Лиман розташоване на північно-східному узбережжі Утлюкського лиману Азовського моря, біля східної околиці с. Фрунзе, в 10 km на північний -схід від м. Генічеськ. Довжина водойми — до 2,5 km, ширина — до 1,3 km, максимальна глибина в центрі водоймища не перевищує 0,4 m. За своїм походженням водойма відноситься до лагунного підтипу. Живлення озера залежить від поверхневих вод і атмосферних опадів. Озеро має від’ємний водний баланс внаслідок чого доволі часто пересихає.

Озеро Кругле розташоване на узбережжі Тендрівської затоки Чорного моря, на південній околиці с. Новочорномор’я Голопристанського района. Пелоїди оз. Кругле відносяться до низькомінералізованих слабкосульфідних мулових. Для використання пелоїди озера потребують проведення детальних фізико-хімічних  та бальнеологічних досліджень.

Родовища лікувальних грязей (пелоїдів) на території Херсонської області мають вздовж узбережжя та у Цюрупинському районі досить широке розповсюдження. Це озера Гопри, Прокоф’євське, Кругле та інш. У різній ступені вивчено 8 родовищ пелоїдів, з яких 2 мають медичні (бальнеологічні) висновки та застосовуються у лікувальному процесі.У селі Григорівка Чаплинського району існує підприємство по фасуванні лікувальних грязей (пелоїдів) західної частини оз. Сиваш. 

На території Херсонської області головними природними лікувальними ресурсами є мінеральні води. Прояви мінеральних вод зустрічаються майже у всіх водоносних горизонтах та комплексах, але широко використовуються води неогенового комплексу. За хімічним складом води поділяються на слабкомінералізовані, маломінералізовані, середньомі-нералізовані, високомінералізовані, розсоли. Найбільш поширена група вод—маломінералізовані. За основними показниками макрокомпонентного складу — сульфатні, сульфатно-хлоридні, хлоридно-сульфатні, хлоридні магнієві, натрієві. Води, переважно, в своєму складі не мають біологічно активних компонентів та сполук в бальнеологічних нормах. Води можуть використовуватися для питного лікування та промислового фасування як мінеральні природні лікувально-столові

Слабкомінералізовані (до 1 g/l) мінеральні води

Мінеральні води поширено у Чаплинському, Генічеському, Голопристанському, Каланчацькому, Скадовському районах та у м. Херсон. Свердловинами вскрито підземні води, які містяться у, які представляють собою потужну вапнякову товщу з малопотужними та невитриманими за площею прошарками пісків та глин. Мінеральні води з мінералізацією до 1 g/l можливо використовувати для внутрішнього застосування та для промислового фасування як мінеральні природні столові.

Маломінералізовані (від 1 g/l до 5 g/l) мінеральні води. Найбільш поширена група вод, яка зустрічається майже у всіх районах, крім Каланчацького та Великолепетихського районів. Підземні води малої мінералізації зустрічаються у всіх водоносних горизонтах та комплексах, крім крейдового. Води можуть використовуватися у лікувальній практиці при внутрішньому застосуванні та для промислового фасування як мінеральні природні лікувально-столові води. Свердловиною № 208 с. Драгоманове Генічеського району вскрито води, які можливо використовувати у лікувальній практиці при зовнішньому застосуванні.

Середньомінералізовані (від 5 g/l до 10 g/l) мінеральні води. На території Херсонської області в Горностаївському, Каховському, Іванівському, Новотроїцькому,Генічеському, Білозерському, Скадовському, Каланчацькому районах зустрічаются прояви мінеральних вод з мінералізацією від 5 g/l до 10 g/l, тобто середньомінералізовані. Води з мінералізацією до 8 g/l можуть використовуватися у лікувальній практиці для внутрішнього застосування та для промислового фасування як мінеральні природні лікувально-столові. Води з мінералізацією більше 8 g/l як мінеральні природні лікувальні для зовнішнього застосування.

Високомінералізовані води, тобто води з мінералізацією від 10 g/l до 35 g/l, розповсюджено на території Чаплинського, Великоолександрівського, Горностаївського, Каховського, Новотроїцького, Нижньосірогозького, Генічеського, Голопристанського, Скадовського, Великолепетихського районів.

Розсольні мінеральні води або розсоли розповсюджено, в основному, в південних районах Херсонської області (Генічеський, Голопристанський, Каланчацький), але є прояви і в Бериславському районі. Отримано, як холодні, так і термальні розсоли. Біологічно активні компоненти та сполуки виявлено не во всіх проявах мінеральних вод даного типу. В районі с. Стрілкове Генічеського району розвідане найбільше родовище йодо-бромних хлоридних натрієвих вод в відкладах крейди і палеогену. Серед даної групи Мінеральних Вод підраховані та затверджені запаси в Скадовському районі: родовище Залізний Порт та с. Хорли. Води можуть використовуватися у лікувальній практиці при зовнішньому застосуванні. На сьогодні такі медичні (бальнеологічні) висновки мають 9 заводів фасування мінеральної  води та 1 санаторій «Гопри». 

Як приклад вдалого зразкового використання ПЛР на території Херсонської області є Міжнародна клініка відновлюваного лікування, де в лікувальному процесі планується використання  всіх наявних ПЛР Арабатської стрілки, а саме: кліматичні, мінеральні води, ропа озер, пелоїди (лікувальні грязі), морське узбережжя.