18.5 C
Kherson, UA
Понедельник, 20 Сентябрь, 2021

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна

Заповідник «Асканія-Нова» – найстаріший заповідний комплекс України, входить у сотню найбільш відомих заповідних територій планети, є об’єктом ЮНЕСКО та одним із 7 чудес України.

Головною цінністю Асканії-Нова є заповідна цілина — степ площею 11 тис. гектарів — найбільша в Європі територія охоронного степу. Крім того, в акліматизаційному зоологічному парку заповідника можна зустріти звірів та птахів з усіх куточків світу: з Африки та Австралії, Північної та Південної Америки, з Центрально Азії та Далекого Сходу, з Арктики. Особливість асканійського зоопарку — вільне пересування тварин степом.

Зачаровує казковою таємничістю дендропарк заповідника, що має статус дендрологічного парку загальнодержавного значення. Розмаїття рослинних форм, створених природою та зібраних дбайливими руками, вражає, дарує натхнення, викликає найніжніші почуття та приємні спогади.

Заповідник знаходиться в смт. Асканія-Нова Чаплинського району — цілком сучасний населений пункт з достатньою кількістю кафе та магазинів. Затишний та комфортабельний готель «Канна» розташований в безпосередній близькості від відомого біосферного заповідника «Асканія-Нова».

Заповідник працює щоденно, без вихідних, екскурсійний сезон починається з 01 квітня та закінчується 10 листопада.

Офіційний сайт: http://askania-nova-zapovidnik.gov.ua/

Азово-Сиваський національний природний  парк

Указом Президента України від 25 лютого 1993 року № 62 створено Азово-Сиваський національний природний парк з метою збереження генофонду рослинного і тваринного світу, унікальних природних комплексів північного Приазов’я. Загальна площа парку становить 52154,0 га, з них 8469,0 га суходолу і 43685,0 га акваторії Азовського моря, оз. Сиваш та Утлюцького лиману.

Парк є місцем концентрації багатьох птахів, яких приваблюють м’якість клімату, багаті кормові угіддя та добре захищені ділянки для гніздування. У межах парку нараховується більше 5 тисяч видів тварин, а також охороняються чимало видів тварин, занесених до Червоної книги України: тушканчик великий, тхір степовий, дельфін-азовка та ін.

В 1995 р. постановою Кабінету Міністрів України № 935 серед 22 водно-болотних угідь міжнародного значення було затверджено і водно-болотне угіддя «Центральний Сиваш», площею 80000 гектарів. Він є унікальним і єдиним у своєму роді явищем природи Європи. Ця затока є особливо цінним угіддям для водно-болотних птахів взимку; в сезонних скупченнях впродовж року зустрічається більше 1 млн. особин птахів

Рекреаційною зоною Азово-Сиваського національного природного парку є острів Бірючий.

Чорноморський біосферний заповідник

Чорноморський біосферний заповідник, найбільший природний резерват Європи. Вже більше 85 років існує Чорноморський заповідник, який створено в 1927 році. Це – одна з найстаріших та найцінніших природоохоронних територій України. Він розташований на півдні України, в межах Херсонської та Миколаївської областей. Територія його простягається вдовж північного узбережжя Чорного моря, від лівого берега Дніпро-Бузького лиману до Ягорлицької та Тендрівської заток.

Понад п’ятдесят років Чорноморський біосферний заповідник знаходиться у підпорядкуванні Національної академії наук України. Він входить до складу Відділення загальної біології НАН України. Науково-методичне керівництво діяльністю заповідника здійснює Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України. Заповідник є одним з найстаріших заповідників та найбільшим морським заповідником України, входить до світової мережі біосферних резерватів, включений до списку ЮНЕСКО і бере участь в реалізації міжнародних досліджень по програмі «Людина і біосфера» (МАБ).

Щороку на заповідних ділянках проводять наукові дослідження докторанти, аспіранти та магістранти науково-дослідних інститутів НАН України та вищих учбових закладів України, Росії, Польщі. Налагоджено співробітництво і обмін досвідом з науковцями США, Канади, Великобританії, Швеції, Фінляндії, Нідерландів, Румунії, Ізраїлю, Болгарії, Словенії, Польщі, Росії. Від 20 до 100 студентів багатьох вищих навчальних закладів щорічно проходять на території заповідника навчальну та виробничу практики та збирають матеріали для підготовки курсових і дипломних робіт.

У місті Гола Пристань знаходиться музей природи Чорноморського заповідника, його художньо виконані діорами та натурні експонати відображають багатство природи заповідника і, насамперед, його тваринного світу.

Офіційний сайт: http://bsbr.org.ua/

Національний природний парк «Олешківські піски»

Олешківські піски — найбільший піщаний масив у Європі. Загальна площа пісків складає 2100 кв. км, з них 1000 кв. км покрита найбільшими в світі штучними лісами.

Цей масив відрізняється парадоксальним для умов Європейського континенту поєднанням різноманітних ландшафтів: від майже типової піскової пустелі до незвичних для степової зони великих болотяних масивів з рослинністю та тваринним світом північного походження.

Мікроклімат піщаної арени напівпустельний. Влітку пісок нагрівається до 70 °C, і гарячі висхідні потоки, що йдуть від пісків, розганяють дощові хмари.

Олешківські піски являють собою безкрайні бархани, які виникають в результаті дії вітру. Місцеві називають ці бархани «кучугурами». Деякі з них досягають величезних розмірів — понад 20 метрів заввишки і більше 40 — в діаметрі.

Офіційний сайт: https://nppop.gov.ua/

Джарилгацький національний природний парк

Острів Джарилгач (у перекладі з тюркської «обпалені дерева») – найбільший острів в Україні, який приваблює відпочиваючих та туристів широким піщаним берегом, цілющою водою з вмістом йоду, брому, лікувальними грязями, сприятливим кліматом, незайманою природою та дивовижним кліматом. Острів Джарилгач знаходиться за 8 км від м.Скадовськ, його площа — 5605 га, довжина — 42 км., найбільша ширина — 4 км., висота — 24,4 м. Тут знаходяться чисельні сольові озера, збереглася унікальна флора і фауна, більшість видів занесені до Червоної книги.

Зі східного боку острову височіє Джарилгацький маяк, який було споруджено у 1900 році за проектом Олександра Гюстава Ейфеля.

На території острова розташований Джарилгацький національний природний парк, створений у 2009 році з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів північного Причорномор’я.

Потрапити на острів можна через неглибоку протоку біля селища Лазурне. На острів курсують теплоходи, також можна дістатися на яхті або катері.

Офіційний сайт: http://nppd.com.ua/

Національний природний парк «Нижньодніпровський»


Указом Президента України від 25 листопада 2015 року № 657/2015 на території Бериславського, Білозерського, Голопристанського та Цюрупинського районів, міст Херсона та Нової Каховки Херсонської області створено національний природний парк «Нижньодніпровський».

Основою національного природного парку «Нижньодніпровський» є дельта третьої за розмірами річки в Європі і другої в Чорноморському басейні, яка відзначається виключним біорізноманіттям і має велике значення для його збереження.

Загальна площа парку становить 80177,8  га.

Офіційний сайт: http://nppn.org.ua/