Сільський зелений туризм. Тренд туристичного сезону 2020

0
694

2020 рік в Україні проголошений Роком розвитку туризму в регіонах і на сільських територіях.

Особливо в теперішніх умовах світової пандемії, пов’язаної з поширенням вірусу COVID-19, посилюються позиції внутрішнього туризму. Зокрема сільський зелений туризм та його різновиди набирають все більшої актуальності.

Вітчизняні експерти розвитку галузі радять власникам садиб та фермерам оперативно вивчити попит, підготувати цікаві пропозиції, ефективно рекламувати, налагодити якісний сервіс за помірними цінами, співпрацювати з туроператорами.

На Херсонщині сільський зелений туризм  має достатній потенціал та всі можливості для успішного й сталого розвитку — унікальний природний комплекс, сприятливий клімат, щедрість землі, гостинність місцевих жителів, 65 об’єктів відпочинку у сільській місцевості: садиби, селянські і фермерські господарства, комплекси рибалки.

Але вибагливість туристів до сучасного інфраструктурного облаштування, спектру послуг та сервісу, навіть у сільській місцевості, з кожним роком  зростають, тому власникам  садиб варто невпинно розвивати та удосконалювати свій бізнес відповідно до вимог сьогодення, підвищувати свій професійний рівень та персоналу.

Категоризація садиб сільського зеленого туризму

Згідно роз’яснень Міністерства культури та інформаційної політики України щодо можливостей проведення категоризації садиб сільського зеленого туризму за механізмом прийнятим на загальноукраїнському рівні у відповідності з вимогами чинного законодавства, загальновідомо наступне.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про туризм» забороняється надавати послуги з розміщення без наявності свідоцтва про встановлення відповідної категорії.

Порядок встановлення категорій готелям та іншим об’єктам, що призначаються для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 No 803 (далі – Порядок).

Пунктом 4 Порядку встановлено, що іншим об’єктам, призначеним для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), у тому числі мотелям, пансіонатам, будинкам відпочинку, туристичним базам, кемпінгам, категорія встановлюється за рівнем обслуговування в них (перший, другий, третій, четвертий та відповідно п’ятий рівні).

Згідно з пунктом 9 Порядку роботи з оцінювання відповідності готелів вимогам певної категорії виконуються відповідно до вимог ДСТУ 4269:2003 «Послуги туристичні. Класифікація готелів». Вказаний стандарт не містить вимог для класифікації інших об’єктів, призначеним для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), за рівнем обслуговування.

Таким чином, встановлення категорій садибам сільського туризму за процедурою, визначеною даним Порядком, не вбачається можливим.

Проте, альтернативним варіантом для садиб є можливості НГО «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні», яка може проводити добровільну категоризацію садиб (за згодою власників) та видавати сертифікати про їх відповідність певним вимогам.

Слід зазначити, що сертифікат, виданий Спілкою, не має такої юридичної сили як свідоцтво про встановлення готелю відповідної категорії, видане уповноваженим органом із встановлення категорій готелям. На сьогодні це у певній мірі офіційний “знак якості”, яким можуть керуватися туристи при виборі місця відпочинку.

Слід відзначити, що Спілка ініційовано розробку та впровадження Стандарту у сфері сільського зеленого туризму, який допоможе сформувати базовий перелік вимог діючих нормативів будівельних, санітарних, медичних, протипожежної безпеки і т. д., а також посилити статус системи добровільної категоризації засобів розміщення у селі «Українська гостинна садиба» та екологічного маркування «Зелена садиба». Окрім того, Спілкою спільно з депутатським корпусом відпрацьовується  окремий законопроект про сільський зелений туризм та гостинність. Відповідні звернення та пропозиції направлено на розгляд Міністерства культури та інформаційної політики України.

Щоб стати членом Спілки та пройти категоризацію садиби, необхідно:

1) написати заяву про вступ на ім’я голови Спілки;

зразок заяви, а також всю необхідну інформацію можна знайти тут:

https://www.greentour.com.ua/poryadok_vstupu_do_chleniv_spilki_szt_ukrajni

2) сплатити членський внесок, який для власників садиб становить 300 грн в рік, для інших членів — 100 грн в рік; реквізити для оплати також можна знайти за посиланням вище;

3) підписану заяву та копію квитанції про сплату надіслати на Спілку в електронному вигляді; адреса для надсилання також за посиланням вище.

Після цього заявнику поштою прийде сертифікат з QR-кодом та унікальним номером, який підтверджуватиме членство в організації.

Після надсилання заяви і квитанції заявнику варто написати менеджеру, вказаному на сайті, на дану адресу і він допоможе зареєструватися на сайті Спілки – проконсультує зі створення свого особистого кабінету, додавати садибу, використовувати можливості системи комунікацій.

Одночасно з реєстрацією на сайті вже можна проводити самооцінку для визначення категорії садиби за програмою «Українська гостинна садиба» — https://www.greentour.com.ua/posluga.

Власник садиби заповнює протокол, Спілка перевіряє та відповідно до умов, які є, садибі присуджується певна категорія — базова, перша, друга або третя (найвища).

Базовий рівень у мережі “Українська гостинна садиба” відповідає державним стандартам, вищі категорії —  європейським вимогам. Проте Спілка залишає за собою право в будь-який момент пізніше перевірити чи справді садиба відповідає тій категорії, яку визначили.

Після проведення самооцінки, надходження протоколу та прийняття рішення на поштову адресу буде надісланий Знак “Українська гостинна садиба” (діаметр 0,5 м) для розміщення на об’єкті, сертифікат УГС відповідного рівня, який дає право використовувати знак протягом 3 років. Вартість виготовлення знаку — 150 грн, сертифікату на 3 роки — 50 грн.

Якщо на будь-якому етапі зявлятимуться запитання щодо роботи з сайтом – можна звертатись до менеджеру, запитання про категоризацію, заповнення протоколу та інші —  до голови Спілки Володимира Павловича Васильєва за адресою vgt951@ukr.net або за телефоном +38 067 252 10 12.

Промоція сільського зеленого туризму безкоштовно

ГС “Асоціація екологічного туризму України” оновлює  відомості на сайті http://www.uaeta.net/ щодо мережі українського екотуризму і збирає інформацію, насамперед, про діючий бізнес, дотичний до цього сегменту:

— туроператори

— гіди, інтерпретатори

— готелі, які працюють в екотуризмі

— кемпінги і туристичні притулки (якісні)

— садиби (якісні, не менше 3* за категоризацією Спілки сільського зеленого туризму або такого класу)

— новостворені об’єкти огляду (типу «Екопарк Картал» чи притулок ведмедів «Домажир»)

— прокатні послуги (каяки, велосипеди)

— існуючі кластери чи об’єднання, що засновані на природній спадщині

— діючі туристичні шляхи та екостежки, які є у ваших регіонах (поза територіями національних парків)

Мова йде насамперед про якісні послуги за межами міст, які в майбутньому не соромно показати і іноземцям.

Інформацію можна надсилати самостійно на greenwaysukraine@gmail.com, достатньо лише лінк або назву.

Крім того, з метою забезпечення підвищення рівня обслуговування та якості надання туристичних послуг також можна надати пропозиції щодо розміщення садиб сільського зеленого туризму на єдиному Порталі Херсонщини перейшовши за посиланням https://cutt.ly/hyiRrp7.

Всеукраїнський молодіжний конкурс

В квітні 2020 року стартував Всеукраїнський молодіжний конкурс інноваційних проектів розвитку туризму на сільських територіях в умовах кризових явищ, пов’язаних з пандемією.

Його мета — залучити молодь до розробки та впровадження проектів місцевого економічного розвитку, підтримати підприємницьку та інноваційну проектну діяльність. І звичайно популяризувати сільський туризм як дієвий форму соціально-економічного розвитку сільських територій. Детальніше на сайті: https://cutt.ly/SynckGj.