Науковці зроблять оцінку якості та цінності природних лікувальних ресурсів Херсонщини

0
751

У 2019 році на замовлення управління туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації ДУ «Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України» проведено науково дослідну роботу лікувально оздоровчого, курортного потенціалу природних лікувальних ресурсів Херсонської області.

В області понад 155 бальнеологічних ресурсів (мінеральних і термальних вод- 126, лікувальних грязей — 22, ропи солоних озер- 7) перспективних для використання у рекреаційній діяльності та медичній практиці. Досліджені та мають  бальнеологічні (медичні) висновки й використовуються 13 об’єктів (8 – мінеральних столових вод, 2 лікувальні-столові води, 1 мінеральних лікувальних вод, 2 лікувальних грязей/ пелоїдів) — тобто тільки 9% зі 100% від загального ресурсного потенціалу. Більш детально з актуалізованою інформацією та переліком лікувально-оздоровчих ресурсів можна ознайомитись у Звіті.

 

Звіт про науково-дослідну роботу

 

Решта наявних природних лікувальних ресурсів Херсонської області не досліджені та не мають бальнеологічних (медичних) висновків, які необхідні для їх повноцінного застосування у санаторно-курортній практиці, що обмежує можливості їх належного використання та відповідального споживання, подальший розвиток рекреаційної діяльності для задоволення попиту та потреб сучасних споживачів, забезпечення сталого розвитку туристичних дестинацій.
Існує об’єктивна необхідність проведення комплексного курортологічного обстеження перспективних родовищ природних лікувальних ресурсів Херсонської області з метою медико-біологічної оцінки їх сучасного стану, об’єму запасів, якості, розробки рекомендацій щодо подальшого використання у рекреаційній діяльності та медичній практиці.

Дослідження включатимуть такі етапи:

— Складання програми проведення досліджень визначених природних лікувальних ресурсів ПЛР по кожній окремій території;
— польові гідрологічні дослідження;
— польовий фізико-хімічний аналіз;
— повний фізико-хімічний аналіз;
— скорочений фізико-хімічний аналіз;
-повний мікробіологічний аналіз;
— визначення бактерицидної дії;
— Експериментальні дослідження на інтактних лабораторних тваринах для оцінки біологічної активності та безпечності використання ПЛР при застосуванні:
-фізіологічні;
-біохімічні;
-імунологічні;
-морфологічні;
— Камеральна обробка матеріалів та складання звіту.
В перспективі результати проведення таких досліджень сприятиме створенню курортів місцевого значення, залученню місцевих та закордонних інвестицій для будівництва бальнеологічних центрів, розвитку спа- та велнестуризму, формуванню сучасної, конкурентоспроможної санаторно-курортної та туристично-рекреаційної сфери Херсонщини.

Проведення відповідних досліджень передбачено проектом Стратегії регіонального розвитку області на 2021-2027 роки. Стратегічна ціль 4: Посилення конкурентних переваг області на засадах смарт-спеціалізації.

ДУ «Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України» розроблено попередні проекти програм науково-дослідних робіт щодо проведення медико-біологічної оцінки якості та цінності ряду проявів 24 найбільш перспективних родовищ природних лікувальних ресурсів Херсонщини, які можуть бути проведені у середньостроковій перспективі за умови співфінансування з обласного та місцевих бюджетів, зокрема:
ропи озера «Соляне» (нині Херсонський район) (65592,00 грн).
— підземних мінеральних вод свердловин № 16-201, № 16-163 Скадовського району (108028, 00 грн);
— підземних мінеральних вод свердловини №912 Скадовського району (60610,75 грн);
— підземних мінеральних вод свердловин № 16-221 смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області (60610,75 грн);
— донних відкладів Джарилгацької затоки (95736,75 грн);
— підземних мінеральних вод водопунктів с. Хорли та прилеглої території Скадовського району (209207,50 грн);
— підземних мінеральних вод 10 водопунктів с. Генічеська гірка, с. Щасливцеве, с. Стрілкове та прилеглої території Генічеського району (551635, 50 грн);
— ропи та донних відкладів озер Генічеське та Зяблівське Генічеського району (257627,50 грн);
— ропи та донних відкладів затоки Сиваш (137903,50 грн).

У 2021 році управління туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації розробило проект по проведенню відповідних досліджень перспективних природних лікувальних ресурсів Херсонської області та подано для участі в конкурсі проєктів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу та програма софінансування Державного фонду регіонального розвитку.
   Зацікавлені органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації області запрошуться долучатися до співпраці та у взаємодії розвивати лікувально-оздоровчий туризм на Херсонщині.

 

 

*На карту нанесені всі наявні бальнеологічні ресурси Херсонщини (мінеральні і термальні води- 126, лікувальні грязі — 22, ропа солоних озер- 7)